در ادامه بحث‌های فعلی‌ ای که در رابطه با زبان برنامه نویسی سی‌شارپ داشته‌ایم، در بخش پیشین با متد Contains آشنا شده‌اید؛ در این بخش، شما با متد جدیدی به نام IndexOf آشنا خواهید شد. پس با ما باشید.

متد IndexOf

متد IndexOf می تواند زمانی مورد استفاده شما قرار گیرد که بخواهیم بررسی کنیم که آیا کارکتری در بین کارکتر دیگری وجود دارد یا نه. برای مثال، در نظر بگیرید که شما بخواهید یک ایمیلی که توسط فردی وارد شده است را بررسی کنید که آیا حاوی کارکتر @ هست یا نه؛ اگر وجود نداشت، شما می توانید برای کاربر پیامی صادر کنید تا ادرس ایمیل خود را به دلیل اشتباه بودن آن ، تصحیح کند.
به فرمی که در پیش داشته ایم، یک button و یک text box جدید اضافه کنید. مشخصه ی text مربوط به Text box را یک ایمیل وارد کنید. بر روی button خود دابل کلیک کنید تا وارد بخش کدنویسی آن شوید. کد ها را مطابق با تصویر زیر وارد نمایید :

اولین موردی که می بایست درباره آن توضیحاتی دهم، این است که IndexOf چگونه کار می کند. به این خط از کد دقت کنید:int result = stringEmail.IndexOf(“@”);

متد IndexOf، مقداری از نوع int بر میگرداند. این شماره، محل قرارگیری کارکتر مورد نظر شما در کلمه ی وارد شده می باشد. در کد بالا، ما می خواهیم که کلمه ای را بررسی کنیم که در متغیری با نام stringEmail ذخیره شده است. ما در واقع می خواهیم بررسی کنیم و ببینیم که آیا متن ما حاوی @ می باشد یا نه! این مقدار در بین پرانتزهای مربوط به متد IndexOf قرار می گیرد. اگر که C# (سی‌شارپ) کارکتر مورد نظر را پیدا کند، محل قرارگیری آن را به شما خواهد گفت. این شما در نهایت در متغیری از نوع Int ذخیره شده که ما آن را با نام result ایجاده کرده ایم. اگر که کارکتری که شما به دنبال آن بودید در متن مورد نظر شما وجود نداشته باشد، متد IndexOf مقدار -1 (منفی یک) را بر می گرداند. کد شرطی ما (if) که در کدهای بالا می بینید، در حال بررسی مقدار result است. اگر که مقدار -1 باشد، متوجه می شویم که کارکتر مورد نظر شما وجود ندارد، در غیراینصورت، کارکتر مورد نظر در محلی که در result ذخیره می شود، موجود است. از برنامه ای که تهیه کرده اید یک اجرا بگیرید؛ بر روی Button جدیدی که ایجاد کرده اید کلیک کنید. نتیجه باید مشابه نتیجه پایین شده باشد: اگر ایمیل وارد شده دارای کاکتر @ باشد:

 

منبع:گویا آی تی

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

بسته آماده ربات های تلگرام

عضویت در کانال تلگرام