در بخش پیشین از آموزش، شروع به آموزش بخشی از عملیات قابل انجام بر روی نوع داده String کردیم. در این بخش نیز شما با با یکی دیگر از عملیات مهم بر روی String آشنا خواهید شد.

انجام عملیات

هنگامی که بخش قبلی برای شما منتشر شد، دیدید که در توابع و متدهای فراوانی برای انجام عملیات مختلف بر روی String وجود دارند. اگر نگاه دیگری به آن بیندازید، می‌بینید که سه متد متشابه در رابطه با Trim کردن وجود دارند؛ Trim، TrimEnd و TrimStart. توسط این متدها، می‌توانید کارکترها را Trim کنید. اما Trim چیست؟ Trim بدین معنی‌ست که کارکترهای اضافی و بیخود اطراف یک متن را از بین می‌برد. فرض کنید که در یک فرم از کاربر خود می‌خواهید که نام خود را وارد کند. اگر این کاربر نام خود را همراه با اضافه کردن فواصل بیخود وارد کند (یعنی قبل از اسم یا بعد از اسمش به تعداد زیادی space وارد کند) نتیجه چه می شود؟ خواهید دید که همه ی آن فواصل اضافه، همراه با اسم کاربر وارد پایگاه داده های شما شده و عملاً جستجوی رکوردها را برای شما سخت تر خواهد کرد. توسط متد Trim شما می توانید که این فواصل اضافی را حذف کنید و سپس آن ها را در پایگاه داده های خود ذخیره کنید. اما هر یک از آن سه تابع چه کاری می کند؟ Trim: توسط این متد هرگونه فاصله ی اضافی را در هر کجای متن شما را پاکسازی میکند. TrimEnd: این متد، فواصل اضافی را در انتهای متن حذف می کند. TrimStart: این متد، فواصل اضافی را در ابتدای متن حذف می کند. به پروژه ی قبلی خود مراجعه کنید و یک Button جدید به فرم خود اضافه کنید. می‌ توانید که property مربوط به Text هر یک از Button ها را تغییر دهید. برای button اول Text را “Uppercase” وارد کنید. برای button جدید، text را “Trim” وارد کنید. یک Text box دیگری را اضافه کنید و Text مربوط به آن را به شکل زیر همراه با رعایت فواصل وارد کنید:

“ Trimming “

فرم خود را به شکل زیر درآورید:

بر روی button جدید خود دابل-کلیک کنید تا وارد بخش کد نویسی آن شوید. ما می توانیم که تعداد کارکترهای موجود در یک string را توسط stringLength محاسبه کنیم. کد زیر را وارد کنید:

خط اول متن موجود در text box را دریافت کرده و در متغیری به نام stringTrim ذخیره می کند. به خط دوم دقت کنید؛ در این خط متغیری از نوع int تعریف شده و سپس تعداد کارکترهای موجود در متغیر stringTrim را در خود ذخیره می کند و در خط سوم، توسط یک Message box، تعداد کارکترهای موجود به نمایش گذاشته می شود. اگر برنامه‌ی خود را اجرا کنید، خواهید دید که جواب آن ۱۴ می باشد؛ یعنی علاوه بر ۸ کارکتر که مربوط به خود کلمه Trimming می باشد، ۶ کارکتر مربوط به فواصل موجود در ابتدا و انتهای کلمه است. به کد خود بازگشته و کد خود را مطابق شکل زیر تغییر دهید:

اگر می خواهید که توسط متد Trim، فواصل اضافی موجود را حذف کنید، در بین پرانتزهای موجود برای متد trim، چیزی قرار ندهید. در واقع، این متد را بدون آرگومان صدا بزنید و از آن استفاده کنید. اما اگر می خواهید که یک کارکتر خاصی (در اینجا برای مثال خط فاصله استفاده شده) را از بین ببرید، شبیه کد زیر عمل کنید؛ آن را در یک آرایه ذخیره کرده و به متد Trim پاس دهید:

منبع:گویا آی تی

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

بسته آماده ربات های تلگرام

عضویت در کانال تلگرام