فرض کنید که برای مثال شما یک برنامه ماشین‌حسابی را نوشته‌اید. قطعاً باید این مورد را در نظر گرفته باشید که کاربر هنگامی که با این برنامه در حال کار کردن است، نباید دچار ایرادی گردد که باعث شود برنامه شما هنگ کرده و خاموش گردد.مثلا اگر کاربر بیاید عددی را بر صفر تقسیم کند، برنامه هنگ میکند.برای اینکار باید از دستور Try-Catch استفاده کنیم.

معرفی دستور Try … Catch

دستور Try … Catch بدین شکل عمل می‌کند که شما به سی‌شارپ می‌گویید که یک دستوری را امتحان کن (Try کن)، اگر بدون خطا بود که اجرا کن، اگر دارای خطا بود، آن را کنترل کن (Catch کن). قالب این دستور (Syntax)‌ به شکل زیر است:try

{

}

catch

{

}

در دستور زیر ما سعی می‌کنیم که یک فایل متنی را در RichTextBox ای با نام rtb لود کنیم:try

{

rtb.LoadFile(“C:/test.txt”);

}

catch (System.Exception excep)

{

MessageBox.Show(excep.Message);

}

کد اصلی‌ای را که ما می‌خواهیم آن را در هنگام لود برنامه اجرا کنیم را همیشه در بین دو براکت مربوط به Try قرار می‌دهیم. ولی اگر که فایلی با نام text.txt وجود نداشت، دوست داریم که برنامه از کار نیفتد و پیغام “File Not Found” را داشته باشیم. ما می‌توانیم که این کار را در دستور Catch انجام دهیم. دقت کنید که در مقابل Catch دستور زیر است:

System.Exception excep

Exception یک شیءای در سی‌شارپ است که خطاها را کنترل می‌کند. این شیء در Namespace مربوط به System وجود دارد. پس می‌نویسیم: System.Exception پس از ایجاد یک فاصله در مقابل آن (Space)، نام متغیری برای آن تعریف می‌کنیم؛ که در اینجا آن را Excep نامیده‌ایم. اگر در هنگام لود فایل خطایی ایجاد شد، سی‌شارپ خطای ایجاد شده را در متغیر excep ذخیره می‌کند. شما وقتی که از مشخصه message برای excep استفاده می‌کنید، می‌توانید خطای ایجاد شده را به‌صورت یک String داشته باشید که آن را می‌توان در یک MessageBox نمایش داد.

وقتی که برنامه خود را اجرا کنید؛ اگر فایل ذکر شده وجود نداشته باشد، پیغام زیر برای شما نمایش داده خواهد شد:

اگر نوع خطایی که ممکن است بوجود بیاید را از قبل میدانید، می‌توانید کدهای خودتان را به‌شکل زیر درآورید:catch (System.IO.FileNotFoundException)

{

MessageBox.Show(“File Not Found!”);

}

برای اینکه بفهمید که خطایی که قرار است ایجاد شود از چه نوع است می‌توانید از کد زیر استفاده کنید:catch (System.Exception excep)

{

MessaegBox.Show(excep.GetType().ToString());

}

که توسط یک MessageBox، نوع خطای ایجاد شده را برای شما می‌نویسد. اگر که می‌خواهید از دردسرهای فوق خلاص شوید و خیلی کار را ساده پیش ببرید، کافیست کد زیر را جایگزین کنید:try

{

rtb.LoadFile(“C:/test.txt”);

}

Catch

{

MessageBox.Show(“An error occurred”);

}

شما همچنان می‌توانید چندین catch‌ قرار دهید:try

{

rtb.LoadFile(“C:/test.txt”);

}

catch

{

MessageBox.Show(“An error occurred”);

}

catch

{

MessageBox.Show(“Couldn’t find the file”);

}

catch

{

MessageBox.Show(“Or maybe it was something else.”);

}

در نهایت، برای دستور Try .. Catch یک دستور نهایی با نام Finally نیز وجود دارد که می‌توانید کارهایی را که لازم است انجام دهد را در آن قرار دهید. فرض کنید که شما فایلی را باز کرده‌اید که نیاز دارد که آن را ببینید؛ در نتیجه می‌بایست آن را در Finally قرار دهید.try

{

rtb.LoadFile(“C:/test.txt”);

}

catch (System.Exception excep)

{

MessageBox.Show(excep.Message);

}

Finally

{

//Close the file here

}

کدهای داخل Finally حتماً یکبار اجرا خواهند شد.

 

منبع:گویا آی تی

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

بسته آماده ربات های تلگرام

عضویت در کانال تلگرام