هنگامی که شروع به کدنویسی می‌کنید و در حال طراحی و پیاده‌سازی یک برنامه‌ی خاصی توسط یک زبان خاصی هستید، بلاشک درمیان راه با مشکلاتی روبرو خواهید شد که بدلایلی مانند حواس‌پرتی، عدم تسلط کافی و … باعث ایجاد خطا در عملکرد برنامه می‌شود؛ یا جتی ممکن است برنامه اصلاً Compile نشود!

اشکال‌زادایی برنامه (Debugging) – قسمت دوم

یکی دیگر از خطاهای بسیار متداول، خطایی با نام Run-Time Error می‌باشد؛ که باعث می‌شود نرم‌افزار شما به اصطلاح Crash کند. خود برنامه در ابتدا بدون مشکل Compile و اجرا می‌شود و مشکلی نخواهید دید، اما مشکلی که ممکن است بعداً برای شما اتفاق بیفتد، Crash کردن برنامه شما در حین اجرا است که موجب می‌شود نرم‌افزار شما کارایی خود را از دست بدهد و دیگر قادر به ادامه انجام عملیات خود نباشد. یکی از متداول‌ترین خطاهای فوق، سعی در تقسیم یک مقدار به «صفر» است! در کد زیر، همانطور که مشاهده می‌کنید ما در حال تقسیم یک مقدار به صفر است که باعث ایجاد خطای Run-Time می‌شود.

وقتی که برنامه را کامپایل می‌کنید، Visual Studio مشکلی را متوجه نخواهد شد و برنامه بدون هیچ ایرادی شروع به کار می‌کند؛ اما همین‌که بر روی button1 کلیک کنید، خواهید دید که خطایی به‌شکل زیر را مشاهده خواهید کرد:

باتوجه به خطای فوق، می‌توان متوجه شد که مشکل ناشی از تقسیم عددی به صفر است، اما فرض کنید که این برنامه بر روی سیستم کاربری در حال اجرا است که چنین مشکلی بوجود می‌آید؛ چه هزینه‌ی سنگینی را باید تقبل کرد! یکی دیگر از خطاهای ممکن و متدوال، خطای زیر است. در کد زیر، ما سعی می‌کنیم که فایلی را باز کنیم که در سیستم ما وجود ندارد. (آدرس داده شده اشتباه است!)

همانطور که در خطا می‌بینید، باز هم Visual Studio سعی در حدس اشتباه می‌کند و می‌گوید که فایلی با نام «test10.txt» در مسیر مورد نظر شما وجود ندارد! و چونکه ما به سی‌شارپ نگفته‌ایم که اگر فایلی را پیدا نکردی، چه‌کار کن؛ در نتیجه کنترل خود را از دست می‌دهد و Crash می‌کند! خطاهایی شبیه به خطاهای فوق را می‌توان در هنگام کدنویسی از بروز آن‌ها جلوگیری کرد.

 

منبع:گویا آی تی

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

بسته آماده ربات های تلگرام

عضویت در کانال تلگرام