یکی از تکنیک‌هایی که در هنگام برنامه‌نویسی باید به آن تسلط کافی‌ای داشته باشید، نحوه Debug کردن برنامه (اشکال‌زدایی) است. یک کامپایلر و IDE تنها می‌تواند خطاهایی که بدلیل نوشتن اشتباه کد و یا جا انداختن یک Semicolon را ردیابی کند (Syntax Error)، اما هیچ‌گاه نمی‌تواند که یک خطای منطقی مثل تقسیم یک عدد بر صفر را پیدا کند!

 

اشکال‌زادایی برنامه (Debugging) – قسمت اول

اولین جایی که ممکن است با خطاها روبرو شوید، زمان طراحی و کدنویسی برنامه هست که در اصطلاح برنامه‌نویسی به آن Design-Time Error می‌گویند. این خطا‌ها حتی پیش از Compile کردن برنامه مشاهده می‌شود و شما می‌بایست در صدد رفع آن باشید. Design-Time Error جزو خطاهایی هستند که راحت می‌توان آن‌ها را ردیابی و رفع نمود؛ چرا که نرم‌افزار Visual Studio به‌صورت خطوط رنگی انواع خطاها را برای شما نمایش می‌دهد. در هنگام کدنویسی شما با سه نوع خط رنگی مواجه خواهید شد؛ آبی، قرمز و سبز. خط‌هایی که به رنگ آبی هستند، با نام Edit and continue معروف هستند که بدین معنی‌ست شما می‌بایست تغییری در کدهایتان ایجاد کنید بدون اینکه برنامه متوقف شود. خط‌های به رنگ قرمز با نام Syntax Error معروف هستند که نمایانگر این هست که یک غلط نحوی در کدنویسی شما وجود دارد. خط‌های به رنگ سبز، اخطارهای کامپایلر (Compile Warning) هستند که زمانی این خطا را می‌بینید که کامپایلر متوجه می‌شود که یک مشکل کوچکی وجود دارد که ممکن است بعدها برای شما مشکل‌ساز باشد؛ همانند تعریف متغیری که هرگز از آن استفاده نشود! خط‌های آبی رنگ: در عکس پایین، شما می‌توانید یک خط آبی رنگ زیر عبارت مشخص شده را ببینید. (ممکن است نسخه‌های جدید Visual Studio این را نیز به‌عنوان خط قرمز رنگ در نظر بگیرد)

این خط به این دلیل ظاهر شده چونکه ما TextBoxای با نام textBox2 در فرم نداریم؛ بلکه یک TextBox در فرم وجود دارد که نامش textBox1 است. پس می‌توانیم تنها با پاک کردن عدد ۲ و قرار دادن عدد ۱ به‌جای آن، به ادامه کدنویسی خود بپردازیم. اگر نشانگر موس خود را بر روی خطاها نگه‌دارید، توضیحاتی در رابطه با خطای ایجاد شده نمایش داده می‌شود، اگرچه همیشه این توضیحات به‌طور کامل به شما کمک نخواهند کرد، ولی دیدن و خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست! خط‌های قرمز رنگ: این نوع خطاها به آن Syntax Error می‌گویند. Syntax در واقع گرامر زبان برنامه نویسی است. همانطور که در زبان فارسی بایست قوانینی را در هنگام صحبت کردن رعایت کنیم تا مفهوم به صورت درست منتقل شود، در زبان‌های برنامه‌نویسی نیز این حکایت صدق می‌کند. در عکس زیر ما یک Semicolon را در انتها فراموش کردیم:

اگر نشانگر موس را روی آن نگه‌دارید، راهنمایی لازم را به شما خواهد کرد:

در عکس بعدی، می‌بینید که ما یک پرانتز فراموش کردیم که ان را به ما نمایش می‌دهد:

خط‌های سبز رنگ: این نوع خطاها به آن Compile Warning می‌گویند. به عکس زیر نگاه کنید:

اگر نشانگر موس را بر روی آن نگه‌داریم، خواهیم دید:

این خطا می‌گوید که شما متغیری با نام CompilerWarning تعریف و مقداردهی شد،‌ اما هیچ‌گاه از آن استفاده نشد.

 

منبع:گویا آی تی

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

بسته آماده ربات های تلگرام

عضویت در کانال تلگرام