در بخش قبلی توانستیم که توسط یک Open File Dialog، عکسی را فرخوانی کنیم و آن را در فرم خود قرار دهیم.اما این تنها کار نیست؛ ما می‌توانیم توسط همین Open File Dialog، فایل‌های دیگه‌ای را باز و فراخوانی کنیم. این‌بار قصد داریم که این کار را توسط یک فایل متنی انجام دهیم. مسائل ریزی در آن وجود دارد که دانستن آن‌ها بد نیست.

فراخوانی یک فایل متنی توسط Open File Dialog

احتمالاً یادتان نرفته است که چطور و با چه دستوری می‌توانستیم برای فرمت فایل‌هایی که Open File Dialog اجازه باز کردن آن‌ها را دارد، محدودیت تعیین کنیم. در بخش ۲۹ ما فقط برای عکس این محدودیت را قائل شدیم؛ این‌بار برای متن خواهد بود! اینبار، نوع دیگری را از Text Box ها را اضافه خواهیم کرد –با نام Rich Text Box. این شیء این قابلیت را به ما خواهد داد که مستقیماً متن داخل یک فایل TXT را وارد Rich Text Box کنیم. پس برگردیم به منوی ToolBox و یک شیء از Rich Text Box در فرم خود قرار دهید.

شما احتمالاً باید سایز فرم خود را کمی تغییر دهید تا علاوه بر ابزارهای موجود از قبل، ابزار فعلی خود را نیز جا دهید. در هر حال، فرم شما باید شکلی شبیه به شکل زیر را داشته باشد:

Box (که پایین‌ترین Text Box موجود در فرم فوق می‌باشد) خیلی شبیه به جعبه‌متن معمولی می‌باشد؛ اما کارهای بیشتری را نسبت به آن‌ها می‌توانید انجام دهید. یکی از متدهای موجود در Rich Text Box، متد LoadFile() می‌باشد که ما توسط آن فایل متن خود را فراخوانی خواهیم کرد. حال که Rich Text Box را اضافه کردید و فرم شما به شکل زیر است، کدهای مربوط به گزینه Open از منوی File فرم خود را آماده کنید:

ما می‌توانیم کدهای قبلی‌ای که در بخش ۲۹ نوشتیم را اینجا هم اضافه کنیم؛ پس می‌نویسیم:string Chosen_File = “”;

openFD.InitialDirectory = “C:”;

openFD.Title = “Open a Text File”;

openFD.FileName = “”;

تنها چیزی که نسبت به کدهای بخش ۲۹ تغییر کرده، عنوان پنجره دیالوگ می‌باشد. برای ادامه کار، می‌بایست که فیلترگذاری انواع فایل‌های قابلیت باز شدن در این دیالوگ را مشخص کنیم. پس برای خط بعدی کد خود، یک خط زیر را اضافه می‌کنیم:openFD.Filter = “Text Files|*.txt|Word Documents|*.doc”;

ابزار Rich Text Box هم می‌تواند فایل‌های .txt را باز کند و هم فایل‌های Microsoft Word. قدم بعدی، نمایش دیالوگ باز کردن فایل است؛ کاری را که در بخش ۲۹ انجام دادیم را تکرار می‌کنیم:if (openFD.ShowDialog() != DialogResult.Cancel)

{

Chosen_File = openFD.FileName;

richTextBox1.LoadFile(Chosen_File, RichTextBoxStreamType.Plain Text);

}

اگرچه تقریباً کدهای بالا، همانند کدهای قبل می‌باشد، اما باید به خط آخر کد کمی دقت کنید؛ چرا که تفاوتی را دارد که احتمالاً شما با آن آشنایی ندارید. (فعلاً نیازی برای دانستن وجود ندارد) برنامه خود را اجرا کنید و نتیجه را امتحا کنید. در بخش بعدی آموزش، نحوه ایجاد یک Save As Dialog را آموزش خواهیم داد که چگونه می‌توانید پس فراخوانی یک متن و اعمال تغییرات بر روی آن، آن را ذخیره‌سازی کنید!

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

عضویت در کانال تلگرام