در بخش قبلی به‌صورت کوتاه تنها در رابطه با نحوه راه‌اندازی گزینه Quit از منوی File را به شما آموزش دادیم. در این بخش شما فراخواهید گرفت که چگونه منوی Edit را نیز اجرا کرده و باعث شود که هر گزینه از این منو، عملیات به‌خصوصی را انجام دهد.

اجرای منوی Edit در سی‌شارپ

قاعدتاً می‌بایست که ما قبل از کدنویسی منوی Edit، سایر گزینه‌های منوی File را راه‌اندازی کنیم، اما بدلیل پیچیدگی آن نسبت به سایر منوها، آن را فعلاً رها می‌کنیم و ابتدا با منوی Edit شروع می‌کنیم؛ در نهایت مجدداً به سراغ منوی File بازخواهیم گشت.

برای اینکه عملکرد گزینه‌های Cut، Copy، Past و Undo را در عمل ببینید، ابتدا دو Text Box در کنار هم در منوی خود قرار دهید و برای جفت Text Box ها، در پنجره Properties آن‌ها، مقدار Property مربوط به MultiLine را به True تغییر دهید. با True کردن آن‌ها، خواهید توانست که به‌جای یک خط، چندین خط در یک Text Box بنویسید. برای اولین Text Box، در Property مربوط به Text، یک مقدار دلخواه بنویسید. فرم شما به‌شکل زیر خواهد شد:

کاری که می‌کنیم این هست که گزینه‌های Cut، Copy و Past را فعال می‌کنیم. Undo را نیز فراموش نخواهیم کرد! ابتدا ما متن داخل Text Box اول را Cut خواهیم کرد و سپس این عمل را Undo می‌کنیم. بنابراین، به فرم خود بازگردید و بر روی گزینه Cut از منوی Edit، دابل-کلیک کنید؛ سپس وارد بخش کدنویسی خواهید شد:

کدی که برای انجام عملیات Cut در یک Text Box انجام می‌شود، خیلی راحت و ساده می‌باشد. تنها کافیست که کد زیر را بنویسید:textBox1.Cut();

()Cut یک متدی در سی‌شارپ می‌باشد که همراه با خود زبان سی‌شارپ عرضه می‌شود و دقیقاً همان‌کاری را می‌کند که نام آن انتخاب شده‌است. قبل از اینکه برنامه‌ی خود را اجرا کنید، یک‌بار دیگر به فرم خود بازگردید و بر روی undo دابل-کلیک کنید و کد زیر را بنویسید:textBox1.Undo();

اکنون، کدهای خود را امتحان کنید؛ برنامه خود را اجرا کنید و متن خود را در Text Box انتخاب کنید. توسط گزینه Cut، متن را Cut کنید و سپس با استفاده از گزینه Undo، متن خود را بازگردانید. کار دیگری که می‌توانیم انجام دهیم این است که بررسی کنیم که آیا متنی جهت Cut کردن انتخاب شده است یا نه! پس کافیست که کد مربوط به Cut را به‌شکل زیر تغییر دهید:if (textBox1.SelectedText != “”)

{

textBox1.Cut();

}

فکر نمی‌کنم نیازی به شرح کدهای بالا وجود داشته باشد! کدها کاملاً گویای عملکرد خود هستند. برای گزینه Undo نیز می‌توانیم چنین کاری را انجام دهیم؛ یعنی بررسی کنیم که آیا عملی برای Undo کردن وجود دارد یا نه! پس کدهای Undo را به‌شکل زیر تغییر دهید:if (textBox1.CanUndo == true)

{

textBox1.Undo();

}

اگر برنامه‌ی خود را اجرا کنید و ابتدا بر روی Cut کلیک کنید، متن شما Cut خواهد شد. اگر یک‌بار بر روی Undo کلیک کنید، متن شما باز خواهد گشت. اگر یک بار دیگر Undo کنید، مجدداً متن شما Cut می‌شود. این بدلیل این هست که شما بعد از دستور Undo، مراحل قبلی را پاک نکردید، برای این‌کار، کد زیر را جایگزین کنید:if (textBox1.CanUndo == true)

{

textBox1.Undo();

textBox1.ClearUndo();

}

کد بالا را اجرا کنید؛ خواهید دید که با دوبار Undo کردن، عملیات Cut مجدداً انجام نخواهد شد. حال وقت آن رسید که دو گزینه Copy و Past را نیز راه‌اندازی کنیم. پس ابتدا بر روی گزینه Copy دابل-کلیک کنید تا وارد بخش کدنویسی آن شویم. کدی که برای کپی استفاده خواهیم کرد، به‌شکل زیر است:textBox1.Copy();

اما برای بررسی اینکه آیا متنی برای کپی کردن انتخاب شده است، باید به‌شکل زیر عمل کنیم:if (textBox1.SelectionLength > 0)

{

textBox1.Copy();

}

ما در واقع در حال بررسی مقدار SelectionLength هستیم که ببنیم چه تعداد کاراکتر انتخاب شده است. اگر که برابر با صفر باشد، یعنی هیچ کاراکتری برای کپی شد انتخاب نشده است، پس وارد بدنه IF نمی‌شود؛ در غیراینصورت، کدهای داخل بدنه IF اجرا خواهند شد. برای Past کردن، از Text Box دومی استفاده خواهیم کرد. پس کد زیر را برای گزینه Past اضافه کنید:textBox2.Past();

 

منبع:گویا آی تی

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

بسته آماده ربات های تلگرام

عضویت در کانال تلگرام