در بخش پیشین از آموزش سی‌شارپ، نحوه ایجاد یک منو برای فرم خود را فرا گرفتید. اضافه کردن چنین منویی تقریباً در اغلب نرم‌افزارهایی که در آینده خواهید نوشت لازم است و دسترسی به بخش‌های مختلف نرم‌افزار را راحت‌تر می‌کند.

این منو قطعاً بدون آنکه عملی را انجام دهد که فایده‌ای ندارد. پس در این بخش فرا خواهیم گرفت که چگونه برای هر بخشی کدی را بنویسیم تا این منوها، هرکدام، یک قابلیتی را انجام دهند.

فعال کردن منوی Quit

اولین و مهم‌ترین بخش منوها که در تمامی نرم‌افزارها وجود دارد، منوی Quit می‌باشد. شاید در کمتر برنامه‌ای می‌توانید گزینه‌ای در منو برای خروج از برنامه را پیدا نکنید. پس اول از همه، شروع می‌کنیم به نوشتن کد مربوط به خروج! در فرم خود، بر روی منوی File کلیک کنید تا منو برای شما باز شود و سپس بر روی Quit دابل-کلیک کنید تا وارد بخش کدنویسی مربوط به این گزینه شوید. تابعی که از آن برای خروج از برنامه استفاده می‌شود، تابع زیر است:Application.Exit();

این تابع در هر مرحله‌ای که اجرا شود، باعث خواهد شد که کاربر از نرم‌افزار خارج شود. پس برنامه‌ی خود را یک‌بار اجرا کنید و آن امتحان کنید؛ خواهید دید که با کلیک بر روی Quit (یا فشردن کلیدهای ترکیبی) برنامه‌ی شما خاموش می‌شود. شما می‌توانید کاری کنید تا برنامه شما کمی جالب‌تر به‌نظر برسد؛ مثلاً با استفاده از یک Message Box،‌ از کاربر بپرسید که آیا واقعاً می‌خواهد از برنامه خارج شود یا نه. پس کد زیر را جایگزین کد بالا کنید:if (MessageBox.Show(“Really Quit?”, “Exit”, MessageBoxButtons.OKCancel) == DialogResult.OK)

{

Application.Exit();

}

ابتدا کد بالا را تشریح می‌کنیم. اول کاری با دستور شرطی IF نداشته باشید و به داخل پرانتزهای آن توجه کنید. می‌بینید که یک MessageBox تعریف کردیم که از کاربر سوال می‌کند که آیا واقعاً می خواهد از برنامه خارج شود یا نه! در نهایت هم برای فرم ما، دو کلید OK و Cancel تعریف کردیم. (توسط کد MessageBoxButtons.OKCancel) در مقابل آن، علامت دو-مساوی قرار داده و گفتیم که اگر DialogResult (=نتیجه Dialog) OK باشد، پس وارد کد بشود. در واقع، دستور شرطی IF چک می‌کند که آیا مقدار DialongResult برابر با OK بوده است یا نه؛ اگر چنین بود، پس وارد بدنه IF می‌شود و تابع مربوط به خروج از برنامه را اجرا می‌کند.

 

منبع:گویا آی تی

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

بسته آماده ربات های تلگرام

عضویت در کانال تلگرام