یکی از موارد بسیار مهم و کاربردی که بیشتر مخصوص Windows Form Application می‌باشد، وجود یک منو در بالای هر Form می‌باشد. در این بخش ما سعی خواهیم کرد که بیشتر بخش‌های مربوط به این منو را در این آموزش‌ها پوشش دهیم.

اضافه کردن منو به Windows Form

ابتدا برای شروع، یک پروژه از نوع Windows Form Application بسازید و نام آن را به‌دلخواه خود انتخاب کنید. پس از ساخته شدن پروژه، نگاهی به ToolBox خود در سمت چپ بیاندازید. یک بخشی با نام Menus & Toolbars وجود دارد که بر روی علامت + آن کلیک کنید تا باز شود.

از بین انتخاب‌های موجود، ما MenuStrip را برای فرم خود می‌خواهیم. دوبار بر روی آن کلیک کنید؛ همانند تصویر زیر خواهید دید که روی فرم شما یک منو به‌طور خودکار اضافه خواهد شد.

دقت کنید که در پایین Visual Studio چه چیزی ظاهر می‌شود:

این خود شیء MenuStrip است که به‌صورت خودکار، دارای نام menuStrip1 می‌باشد. اگر که Menu Strip شما انتخاب نشده باشد، می‌توانید با کلیک کردن بر روی آن، تمامی Properties موجود برای آن را در پنجره مربوط به Properties را مشاهده کنید. اضافه کردن منو‌ها و آیتم‌ها برای فرم خود بسیار کار ساده‌ای می‌باشد؛ فقط کافیست که در داخل Text Box موجود در این منو‌ها کلیک کنید تا بتوانید منوهای خودتان را اضافه کنید. به تصویر زیر دقت کنید؛ طبق تصویر بر روی اولین منو کلیک کنید و نام File را وارد کنید.

کلید Enter را بفشارید و منوی فرم شما چنین خواهد شد:

کاری که شما کردید، اضافه کردن منوی اصلی در فرم خود می‌باشد (منوی File). برای آن‌که منوهای زیر شاخه‌ای را برای منوهای اصلی در نظر بگیرید، می‌توانید در زیر آن‌ها، نام زیرمنو را تعریف کنید:

وقتی که بر روی یک زیر منو کلیک می‌کنید، فقط آن انتخاب می‌شود و Properties مربوط به آن را می‌توان در پنجره Properties مشاهده کرد. به تصویر زیر دقت کنید:

Property ای که ما به آن توجه می‌کنیم، (Name) می‌باشد. اگر دقت کنید، می‌بینید که نام آن کمی بلند است، لذا آن را تغییر می‌دهیم:

 

یک زیر منوی دیگری را با نام Open اضافه کنید؛ طبق تصویر:

اینبار نیز Open را انتخاب کنید و در پنجره‌ی Properties، مشخصه (Name) را آن همانند مرحله پیش تغییر دهید. نام آن را قرار دهید: mnuOpen یک زیر منوی دیگری با نام Save نیز ایجاد کرده و (Name) آن را تغییر دهید به: mnuSave

اکنون فقط دو کار مانده؛ آن هم اضافه کردن دو شیء دیگر به منو است. اولین شیء، یک خط جداکننده (Dividing Line) و یک منوی خروج (Quit). برای ایجاد یک خط جداکننده، به همان روشی که می‌خواهید یک زیر منو ایجاد کنید، عمل می‌کنیم؛ فقط کافیست به‌جای نوشتن نام، یک خط‌تیره (کنار کلید شماره صفر) قرار دهید، پس از آن به‌صورت خودکار یک خط جداکننده برای شما ایجاد خواهد شد.

یک گزینه Quit نیز برای منوی خود قرار دهید؛ و (Name) آن را به mnuquit تغییر دهید. منوی File شما اکنون تکمیل است. کافیست که یک‌بار برنامه خود را اجرا کنید و ببینید که چگونه عمل می‌کند:

البته بدیهی است که هیچ‌یک از این منوها کار نخواهند کرد، چرا که برای هیچ‌کدام از آن‌ها کدی ننوشته‌ایم. به‌زودی برای آن‌ها کدهایی را خواهیم نوشت تا بتوانیم از آن‌ها به‌صورت کاربردی استفاده کنیم. تغییر شکل و شمایل منو را می‌توانید از پنجره Properties در مشخصه RenderMode تغییر دهید تا به یک نمای مناسب از منو دست پیدا کنید. اضافه کردن زیر منو به یک زیر منو نیز به راحتی قابل انجام است. کافیست همانند تصویر زیر، در زیر منوی New، یک زیر منو با نام دلخواه ایجاد کنید. موارد زیر را همانند تصویر ایجاد کنید.

اگر در برنامه‌های معروف موجود در ویندوز دقت کرده‌باشد، می‌دانید که تقریباً بیشتر منوها دارای یک کلید ترکیبی برای دسترسی سریع به منو است. برای مثال، در اغلب برنامه‌ها، با فشردن کلیدهای ترکیبی ctrl و N، یک سند و یا فایل جدیدی را خلق می‌کنید. و یا با فشردن کلیدهای ctrl و Z، عمل برگشت (Undo) انجام می‌شود. کار دیگری نیز که در منوها قابل انجام است، کشیدن خطوطی زیر حرف‌های شاخص هر زیر منو است. با این‌کار، هنگامی که کلید ALT را فشار می‌دهید، می‌توانید با استفاده از حروف شاخص تعیین شده به منوی دلخواه دسترسی سریع‌تری را داشته باشید. برای مثال، در خود برنامه Visual Studio، کلید ALT را فشار دهید؛ خواهید دید که منوی File باز می‌شود، اما به حروف مشخص شده که زیر آن‌ها خط کشیده شده است دقت کنید:

ابتدا، برای ایجاد این حروف شاخص، کافیست که با انتخاب هر منو، به پنجره‌ی Properties مراجعه کرده و در مشخصه Text آن، قبل از نام منو، یک علامت & قرار دهید. بدین شکل:

برای اضافه کردن کلید‌های ترکیبی به منوی خود، کافیست که در پنجره Properties، در مشخصه ShortcutKeys، کلید ترکیبی مورد نظر خود را تعیین کنید. ما برای گزینه New، کلیدهای ترکیبی CTRL و N را در نظر گرفتیم. بدین شکل:

تمرین ۱: زیرمنوهای زیر را برای منوی Edit ایجاد کنید و (Name) هرکدام را طبق موارد مشخص شده، قرار دهید:

Undo: mnuUndo Cut: mnuCut Copy: mnuCopy Paste: mnuPaste

تمرین ۲: منوی View و زیر منوهای آن را نیز طبق تصویر اضافه کرده و (Name) هرکدام را طبق موارد مشخص شده قرار دهید:

View Text Boxes: mnuViewTextBoxes View Labels: mnuViewLables View Images: mnuViewImages

 

منبع:گویا آی تی

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

بسته آماده ربات های تلگرام

عضویت در کانال تلگرام