بخش‌های گذشته، شما بطور کاملی در رابطه با متغیرهای اعداد آشنا شدید. در این بخش شما نحوه جمع، تفریق و دیگر اعمال ریاضی را فراخواهید گرفت.با ما همراه باشید!

جمع و تفریق

با استفاده از تعریف متغیرهایی که در جلسات پیش فراگرفتید، ابتدا عملیات جمع ریاضی را در سی‌شارپ انجام خواهیم داد و سپس نحوه تفریق، ضرب و تقسیم را فرا خواهید گرفت.

ابتدا یک پروژه جدید از نوع Windows Application بسازید. با استفاده از ToolBox یک button اضافه کرده و propertyهای زیر را اعمال کنید:Name: btnAdd

Size: 100, 30

Text: Integer – Add

بر روی button-ای که اضافه کرده‌اید، Double-Click کرده تا وارد بخش کدنویسی مربوط به این button شوید. با توجه به کدهای زیر، سه متغیر از نوع int تعریف می‌کنیم:int firstNumber;

int secondNumber;

int integerAnswer;

با توجه به متغیرهای بالا، احتمالاً متوجه شده‌اید که قرار است دو عدد در دو متغیر firstNumber و secondNumber اضافه کنیم و نتیجه جمع را در متغیر integerAnswer ذخیره کنیم. کدهای شما باید به‌شکل زیر شده باشد:

در قدم بعدی، می‌بایست در دو متغیرهای firstNumber و secondNumber عددی را ذخیره کنیم. پس بدون آنکه لازم باشد برای شما کدها را بنویسم، خودتان عدد ۱۰ را در متغیر اول و عدد ۳۲ را در متغیر دوم اضافه کنید. (عدد‌ها دلخواه هستند!) کدهای شما به‌شکل زیر خواهد بود:

خوب؛ توسط شماره‌هایی که در دو متغیر ذخیره شده‌اند، می‌خواهیم که آن‌دو با یکدیگر جمع شوند و پاسخ آن‌ها را در متغیر integerAnswer ذخیره کنیم. خوشبختانه زبان سی‌شارپ همانند بسیار از زبان‌های دیگر، برای جمع اعداد از علامت جمع ‘+’ استفاده می‌کنیم. برای این‌کار، خط‌کد زیر را اضافه کنید: integerAnswer = firstNumber + secondNumber; و می‌بایست که کد شما اینطور شده باشد:

برای اینکه از کارکرد صحیح کدتان مطمئن شوید، با استفاده از یک MessageBox، حاصل را به‌نمایش در‌می‌آوریم:MessageBox.Show(integerAnswer.ToString());

 

کد خودتان را اجرا کنید:

شما برای جمع اعداد، هیچ لزومی برای استفاده از متغیر نیست. شما می‌توانید یک متغیر را با یک عدد، دو عدد با هم و یا از چند متغیر با هم استفاده کنید. برای اینکه حجم آموزش ما بالاتر نرود و همچنین این مطلب مُمِل نباشد، لزومی در توضیح تک‌تک عملیات ریاضی نمی‌بینم و فقط این را می‌بایست بدانید که برای تفریق از علامت ‘-’ استفاده کنید؛ برای ضرب از ‘*’ استفاده کنید؛ و برای تقسیم از ‘/’ استفاده می‌کنیم. نکته‌ی دیگری که می‌بایست در نظر داشته باشید، ترتیب عملیات ریاضی است. در ریاضی حق تقدم عملیات ابتدا با ضرب و تقسیم، پس از آن جمع و تفریق است. پس هنگامی که کدهای خود را می‌نویسید حتماً به این مورد دقت بفرمایید … تمرین: نتیجه عملیات ریاضی زیر را با استفاده از سی‌شارپ (در MessageBox یا هر شیء دیگر) مشاهده و یادداشت کنید و نتیجه حاصل شده را با استفاده از نکته فوق مقایسه کنید:A) 23*24/2

B) 23*(24/2)

C) 23*2/2+4

D) 23*2/(2+4)

 

 

منبع:گویا آی تی

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

بسته آماده ربات های تلگرام

عضویت در کانال تلگرام