به‌نام خدا؛ در آخرین بخش از آموزش زبان سی‌شارپ، نحوه ایجاد یک جعبه پیغام (Message Box) را فرا گرفتید. در این بخش نیز شما در رابطه با Message Box مطالب بیشتری را فراخواهید گرفت که بتوانید براساس نیاز خود، آن‌ها را شخصی‌سازی کنید.

جزئیاتی بیشتر در رابطه با Message Box

اگر به‌خاطر داشته باشید، در انتهای جلسه قبلی از آموزش، جعبه‌ی پیغامی (Message Box) همانند شکل زیر ایجاد کردیم. درصورتی که کمی به آن دقت کنید، خواهید یافت که این جعبه پیغام، یک پنجره‌ای بدون هیچ عنوان و یا آیکون (مثل آیکون‌های اخطار، هشدار، اطلاعات و …) می‌باشد. سی‌شارپ این امکان را به ما خواهد داد که با اضافه نمودن یک کد دستوری ساده، تمامی این موارد را به‌سادگی به آن اضافه کنیم.

 

خوب، سعی کنید که پروژه جلسه‌ی پیش را مجدداً فراخوانی کنید (ترجیحاً از اول بنویسید که یادآوری شود). مجدداً بر روی button ایجاد شده، یعنی A Message دابل-کلیک کنید تا پنجره‌ی مربوط به کد‌های این button برای شما نمایش داده شود. نشانگر موس خود را دقیقاً قبل از پرانتز بسته و بعد از “My First Message” قرار دهید. می‌توانید از تصویر زیر کمک بگیرید.

 

اکنون، یک کاما در این محل قرار دهید. همین‌که شما این کاما را قرار می‌دهید، یک‌بار دیگر پنجره‌ی زرد رنگی برای شما به نمایش درخواهد آمد که به شما نشان خواهد داد که چه امکاناتی را می‌توانید به Message Box خود اضافه کنید.

 

اکنون، رشته‌ی مقابل را پس از کاما تایپ کنید: “Message” اکنون، کد شما می‌بایست دقیقاً همانند زیر باشد:

 

اگر چنین بود، برای بار دیگر، برنامه‌ی خود را اجرا کنید. بر روی A Message کلیک کنید، این‌بار جعبه‌پیغام شما به شکل زیر خواهد بود:

 

خواهید دید که این‌بار پنجره‌ی شما دارای یک عنوان می‌باشد. حال در ادامه خواهید دید که چه آپشن‌های دیگری برای جعبه‌پیغام وجود دارد.

 

تغییر button های Message Box

شما می‌توانید به‌جای اینکه تنها یک button از نوع OK داشته باشید، button های دیگری را که مربوط به جعبه‌پیغام‌ها می‌شود را اضافه کنید. به کدهای قبلی خود مجدداً بازگردید و این‌بار، کد زیر را پس از “Message” قرار دهید. (کاما فراموش نشود!)

 
MessageBoxButtons

اکنون یک نقطه در مقابل آن قرار دهید، IntelliSense مجدداً به نمایش می‌آید. انواع کلید‌ها را می‌توانید از منو انتخاب کنید. مثلاً با انتخاب YesNo، جعبه‌پیغام شما دارای دو گزینه Yes و No خواهد بود.

 

اضافه کردن آیکون به MessageBox

برای اضافه کردن آیکون به Message Box، مجدد به کدهای خود بازگردید و این‌بار کد زیر را پس از اضافه نمودن یک کاما، تایپ کنید:

MessageBoxIcon

دوباره، یک نقطه در مقابل آن قرار دهید و آیکون مورد نظر خود را از IntelliSense انتخاب کنید!

 

من گزینه Asterisk را انتخاب کردم. اگر برنامه‌ی خود را اجرا کنید، پس از کلیک بر روی A Message، این‌چنین خواهد شد:

 

تا اینجا برای این بخش از آموزش کفایت می‌کند. شما می‌توانید همچنان به این گزینه‌ها، مقادیری را اضافه کنید و کار‌های بسیار زیبای دیگری را انجام دهید. پس، بقیه کارها به عهده شما خواهد بود. در بخش بعدی نیز مبحث متغیرها را باز خواهیم کرد.

سفارش پروژه برنامه نویسی

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802197 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.

بسته آماده ربات های تلگرام

عضویت در کانال تلگرام