Arrayها با loop ها در جای خود می آیند. در the previous section that مشاهده کردید که برای اختصاص دادن مقادیر به موقعیت های array از کد زیر استفاده می کردید:

    
aryNums[0] = 10;

اما اگر اعداد زیادی برای اختصاص دادن به یک array دارید، این کار اصلا عملی نمی باشد. به عنوان مثال یک برنامه ی قرعه کشی را در نظر بگیرید که باید اعداد 1 تا 49 را به موقعیت های یک array اختصاص دهد. به جای تایپ یک لیست طولانی از موقعیت ها و مقادیر array ، می توانید از یک loop استفاده کنید. در اینجا کدی را مشاهده می کنید که این کار را انجام می دهد:

بنابراین یک array تنظیم می کنیم تا 49 مقدار صحیح را در خود حفظ کند. سپس کد loop قرار می گیرد. به شرط نهایی loop دقت داشته باشید.

 
i < lottery_numbers.length

Length یک پراپرتی از آبجکت های array می باشد که می توانید برای به دست آوردن اندازه ی array از آن استفاده کنید ( تعداد موقعیت هایی که دارد.). بنابراین، زمانی که مقدار در متغیر i کمتر از اندازه ی array می باشد، این loop به چرخش متداول خود ادامه خواهد داد.

برای اختصاص دادن مقادیر به موقعیت ها در array، می توان از خط زیر استفاده کرد:

   
lottery_numbers[i] = i + 1;

به جای مقدار hard-code بین کروشه های مربوط به نام array، متغیری به نام i داریم. به یاد داشته باشید که این متغیر هر بار با چرخش loop یک واحد افزایش می یابد. بنابراین هر موقعیت فقط با استفاده از مقدار loop قابل دسترسی می باشد. مقداری که به هر موقعیت اختصاص داده شده i + 1 می باشد. بنابراین مجددا مقدار افزایش یافته ی loop را داریم، این بار با یک واحد افزوده به آن. از آنجایی که مقدار loop از 0 شروع می شود، این برنامه اعداد 1 تا 49 را به شما ارائه خواهد داد.

خط دیگر در loop تنها مقداری را که در هر موقعیت قرار دارد، چاپ می کند. ( اگر تمایل داشتید می توانید کدی بنویسید که اعداد را در یک array قرار دهید. زمانی که مقادیر را در یک ردیف قرار دادید می توانید از 6 عدد اول به عنوان شماره های قرعه کشی استفاده کنید. از کد دیگری استفاده کنید برای مقایسه ی 6 شماره ی یک یوزر با شماره های برنده، اکنون یک برنامه ی قرعه کشی در اختیار دارید.)

در بخش بعدی چگونگی مرتب سازی array ها را مشاهده خواهید کرد.

سفارش پروژه

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802196 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.