استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی و ابزارهای آن می تواند در سطوح مختلف مورد استفاده قرار گیرد. منظور از سطوح، گستره دسترسی می باشد که می تواند به صورت جهانی (تحت وب) یا محلی باشد. منظور از گستره دسترسی جهانی، هر سطح فعال بزرگتر از محدوده محلی می باشد. این گستره می تواند در سطح یک شهر، استان و یا بزرگتر از آن باشد. از معایب سیستم اطلاعاتی محلی می توان به عدم امکان به اشتراک گذاری داده ها و اطلاعات متفاوت بین مراکز مختلف جهت استفاده از اطلاعات یکدیگر و ناهماهنگ بودن اطلاعات یکسان بین مراکز مختلف از نظر سیستم مختصات، مقیاس، اطلاعات توصیفی و …، قابل دسترس نبودن اطلاعات در مکان های دلخواه و دشواری در به روز نگه داری اطلاعات در تمام مراکز اشاره کرد.

تکنولوژی WEBGIS یک سیستم اطلاعات مکانی توزیع شده در یک شبکه کامپیوتری است که برای ادغام و انتشار گرافیکی اطلاعات در سیستم www در اینترنت استفاده می شود. به عبارت دیگر، با پیشرفت شگرف علوم گوناگون و اتصال این علوم به جوامع بشری با پیچیدگی و حجم بالایی از اطلاعات مواجه هستیم که GIS یکی از راه حل های آسان سازی این پیچیدگی ها می باشد. یکپارچه سازی این داده ها و در دسترس قراردادن آن ها برای اقشار مختلف جامعه نیازمند تکنولوژی جدیدی به نام WebGIS است. این تکنولوژی به ما اجازه دسترسی به منابع عظیمی از داده های مکانی و توصیفی را در کمترین زمان و با کمترین هزینه در هر مکانی برآورده می کند.

نمایش داده های GIS بر روی اینترنت یک روش موثر برای کار با داده های GIS می باشد. با نرم افزارهای رومیزی GIS کاربر ملزم به تهیه نرم افزار و نصب و یادگیری آن از جمله بارگذاری داده ها، تغییر، پرسش و پاسخ و دیگرآنالیزها می باشد در حالیکه با استفاده اینترنت می توان در یک مرورگر ساده بدون نیاز به نصب نرم افزارهای GIS، با داده ها کار کرد و آنالیزها و توابع مورد نیاز را به کار برد.

ارائه اطلاعات در محیط اینترنت یک راه دسترسی سریع و آسان جهت اطلاع رسانی به مردم می باشد، از طرفی سیستم اطلاعات مکانی قابلیت پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات را در زمانی کوتاه و با دقت بالایی در این محیط مهیا می‌سازد. همچنین اطلاعات گرافیکی و توصیفی  با فرمت های مختلف دارای مختصات مکانی خواهند بود. حال اگر قابلیت ها و مزایای اینترنت و سیستم اطلاعات مکانی بطور تلفیقی در محیطی با نام  WebGIS ارائه گردد می تواند یک سیستم اطلاع رسانی جامع و ابزاری کارآمد برای مدیریت کلان باشد.

از جمله دلایل استفاده از WebGIS می توان به بهره برداری و توزیع داده های مکانی، ارائه قابلیت هایGIS  در محیط وب برای کاربران آن محیط، دسترسی به داده های موجود در سرورهای مختلف در محیط اینترنت و بازیابی و مرور آنها، مرور لایه های مختلف اطلاعات جغرافیایی در یک وب اپلیکیشن،  بروز رسانی داد های موجود از طریق وب، انجام پرس و جوهای مورد نیاز در محیط وب و استفاده از یک واسط مناسب برای مرور داده های مختلف و استفاده از آنها در تصمیم گیری و دسترسی به داده های مختلف درقالب های گوناگون مانند  Raster, Vector, Matrixو … اشاره کرد.

قابلیت های عمومی این سرویس شامل کنترل دسترسی به اطلاعات و امنیت داده ها، کنترل و ردیابی وضعیت کاربران، امکان انجام پرس و جوهای ترکیبی، قابلیت ورود و ویرایش اطلاعات در فرم های هوشمند، قابلیت ایجاد گزارش از اطلاعات توصیفی عوارض در قالب فرمهای Crystal Reports، انتصاب کلیه اسناد اعم از عکس، فیلم، Doc‌ و … برای هر یک از عوارض موجود در نقشه می باشد.

ازجمله قابلیت های مدیریتی آن می توان به ارائه اطلاعات زمین مرجع بصورت رقومی و توصیفی برای عموم کاربران، اطلاع رسانی آنلاین، کاهش حجم ترافیک و مصرف سوخت خودروها، برنامه ریزی منظم و منسجم، امکان تعیین سطوح دسترسی برای کاربران، امکان اطلاع‌رسانی کاربران به کارشناس سایت از طریق اینترنت، مشارکت کاربران سایت برای بهنگام سازی اطلاعات اشاره کرد.


منبع: gis98

سفارش پروژه

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802196 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.