#

چگونه جی آی اس را یاد بگیریم؟

در این نوشتار، ابتدا در مورد جایگاه و نقش اطلاعات جغرافیایی به عنوان وسیله ای برای بهبود درک ما از هستی، خواهیم پرداخت و سپس در مورد اینگه چگونه GIS را یاد بگیریم، توضیح داده شده است. با ما همراه باشید.

 

جایگاه GIS

با درک بهتر از هستی، سامانه های اطلاعات جغرافیایی، توسعه ی بیشتری خواهند یافت و توانایی ما را برای شناخت بهتر و تصمیم گیری آگاهانه تر و توسعه ی راهبردهای سازگارتر برای دنیایی که همواره در حال دگرگونی است، افزایش می دهد. تصمیم گیری بر پایه ی علم جغرافیا، اساس تفکر و اندیشه ی بشری را تشکیل می دهد. با درکی صحیح از علم جغرافیا و با شناخت رابطه متقابل انسان و محیط، قادر خواهیم بود تا تصمیمات بهتری درباره شیوه های مختلف زندگی بر روی سیاره ی زمین بگیریم. سامانه اطلاعات جغرافیایی، فناوری نوین و پیشرفته ای برای درک مفاهیم جغرافیا و تصمیم گیری های هوشمندانه می باشد. این سامانه ها، ابزار ساماندهی و تحلیل داده های جغرافیایی می باشند.

سامانه اطلاعات جغرافیایی (یا سامانه اطلاعات مکانی)، ابزاری مفید با قابلیت ترکیب چندین پایگاه داده ای به شیوه های مختلف است که در حوزه های مختلف دانش از رشته ی باستان شناسی گرفته تا رشته جانورشناسی کاربرد دارد. با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی می توان داده های جغرافیایی را از منابع مختلف پردازش نمود و آن ها را درون یک نقشه به گونه ای یکپارچه نمایش داد. با استفاده از توانمندی های این سامانه، امکان فعالیت های مختلفی چون شناسایی، تشخیص و یا بررسی یک نشانی خاص فراهم می شود. این سامانه ها از این امتیاز برخوردار هستند که به وسیله ی آن ها می توان با رویکردی جغرافیایی، هم کارهای روزمره و معمولی و هم اکتشاف علمی پیچیده را انجام داد. بدون شک با بهره گیری از این فناوری، ساکنان سیاره ی زمین، بالنده تر، آگاه تر و مسول تر خواهند بود.

جغرافیا، دانستن توزیع فضایی پدیده ها و تفسیر وجودی آنهاست. این علم، استفاده از فناوری ها در مطالعه را نشان می دهد. جغرافیا علمی چند بعدی بر پایه ی منطق فضایی است که در آن مکان ها، جریان ها و وابستگی های فضایی پدیده ها در فرآیند طبیعی، کالبدی، انسانی و فرهنگی مورد توجه قرار می گیرد. تبلور این علم در تحلیل های فضایی، پژوهش های مکان بنیان شامل مطالعات ناحیه ای، مطالعات منطقه ای و مطالعات شهری و یکپارچه علمی ظاهر می شود. به راستی که علم جغرافیا در این زمینه اهمیت دارد، چرا که فراگیری استفاده از سامانه های اطلاعات جغرافیایی و هر موضوع دیگری که مربوط به مکان، تحرکات و جریان ها باشد، بسیار مهم است.

Esri، شرکتی نام آشنا در عرصه تولید آثار علمی، نقشه، نرم افزار و فناوری های نوین جغرافیایی است. در چهل سال گذشته، آثار علمی بسیاری در قالب کتاب، مقاله، نقشه و نرم افزار به وسیله ی این شرکت عرضه شده است و تا کنون صدها موسسه و سازمان دولتی و خصوصی و هزاران کاربر رایانه در سراسر جهان از تولیدات این شرکت بهره مند شده اند. شرکت Esri یکی از ارکان مهم تولید دانش و فناوری های نوین جغرافیایی در جهان به ویژه در حوزه ی سامانه های اطلاعات جغرافیایی است. اکنون دیگر با توسعه ی نرم افزار Google Earth و نرم افزارهای دیگری چون ArcGIS Explorer متعلق به شرکت Esri، مردم به سادگی از قدرت داده های مکانی و فن آوری روز در به اشتراک گذاری، تصویر سازی و کاوش اطلاعات سطح سیاره ی زمین با خبر شده اند. Google Earth سبب شده است تا سامانه اطلاعات جغرافیایی، همه گیر شود، همان گونه که حدود ۲۵ سال پیش، رایانه باعث شد تا محاسبه کردن با ماشین، نزد مردم همه گیر و ارزشمند شود.

هنگامی که خدماتی شبیه Google Earth با فناوری های مبتنی بر سامانه های اطلاعات جغرافیایی به سادگی در دسترس عموم قرار می گیرد، این خدمات برای مردم بسیار مفید جلوه می کند. گرچه ممکن است استفاده های عمومی از Google Earth، مردم را با برنامه های شناخته شده سامانه ی اطلاعات جغرافیایی پیوند ندهد ، اما همه ی مردم با این ابزار قادر خواهند بود تا به شیوه ای جغرافیایی و مکان محور، جهان را مشاهده کنند و مشکلات روزمره خود را حل کنند. بی شک، استفاده از این نرم افزار، نیازمند آن است تا کاربران حداقل توان به کارگیری این ابزار را داشته باشند، برای مثال باید بتوانند اطلاعات را گرفته و آن را به یک نقشه تبدیل کنند یا توانایی درک و تشخیص سیاره ی زمین، هنگامی که از بالا به آن نگاه می شود را داشته باشند، یا باید بتوانند الگوها را تشخیص دهند، تفسیر کنند و بدانند علم جغرافیا تنها فهرستی از نام مکان های سطح زمین نیست، بلکه علم ارزشمندی برای ساماندهی و کشف اطلاعات و درک مفاهیم اساسی چون مقیاس و قدرت تفکیک مکانی است. مجموعه ی این دانسته ها، “سواد مکانی” نامیده می شود. سواد مکانی، به مجموعه ای از قابلیت ها برای کار و استدلال در یک دنیای مکانی گفته می شود که به ایجاد تصویری می انجامد که ارزش آن برابر با هزاران کلمه است.

 

یادگیری GIS

با آنچه در مورد GIS یا سامانه اطلاعات جغرافیایی گفته شد، یک پرسش اساسی مطرح می شود که چگونه باید GIS را فرا بگیریم؟ از کجا شروع کنیم؟ و تا کجا جلو برویم؟

امروزه تقریباً در تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دوره های سامانه اطلاعات جغرافیایی راه اندازی شده است و این کلاس ها با شوق و علاقه بسیار از سوی دانشجویان رشته های گوناگون، از رشته جغرافیا گرفته تا رشته جرم شناسی، مطالعات محیطی و مهندسی فرهنگی، دنبال می شوند. اما برای آنکه بتوانید به پرسش های مطرح شده، پاسخ مناسب دهید، ابتدا می بایست جایگاه خود را مشخص سازید. در واقع، افرادی که نیاز به یادگیری GIS دارند، ممکن است در یکی از جایگاه های زیر قرار داشته باشند:

 • مدیر یک سازمان یا شرکت (اعم از خصوصی یا دولتی)
 • کارشناس یک سازمان یا شرکت (اعم از خصوصی یا دولتی)
 • برنامه نویسان
 • دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته GIS و سایر رشته ها
 • علاقه مندان به GIS
 • متخصصان در زمینه GIS
 • دانشپژوهان و محققان
 • شهروندان و دوستداران علم

برای هر یک از این افراد، مسیر متفاوتی برای یادگیری و افزایش آگاهی و دانش وجود دارد. گروه GISPlus در این نوشتار می خواهد به این افراد بگوید که ابتدا باید وضعیت خود را مشخص کنید که در کدام دسته قرار دارید؟ سپس هدف خود را از یادگیری GIS مشخص نمایید. به طور مثال ممکن است هدف هر شخص از یادگیری GIS، یکی از موارد زیر باشد:

 • می خواهم برای افزایش آگاهی خود به فراگیری GIS بپردازم و نیاز به جزئیات فنی ندارم.
 • می خواهم برای افزایش آگاهی خود، تازه های GIS را با جزئیات فنی پیگیری نمایم.
 • می خواهم برای مدیریت پروژه هایی که با آنها سروکار دارم، تازه های GIS را پیگیری نمایم.
 • می خواهم برای کسب درآمد به فراگیری GIS بپردازم.
 • می خواهم برای تکمیل دانش خود در زمینه GIS پیگیر آخرین تحولات این حوزه باشم.
 • و…

وابسته به جایگاه هر فرد و هدف وی، مسیر متفاوتی برای یادگیری GIS وجود دارد. آنچه که بصورت عمومی، همه افراد باید برای یادگیری و آموزش GIS آنرا بدانند، در بر گیرنده ی مجموعه ای از مفاهیم بنیادی، اندیشه و استدلال مکانی می باشد. مفاهیم بنیادی چون موقعیت و مکان، فاصله و جهت، روابط توپولوژیکی، مسیریابی و نقشه خوانی از جمله ی این موارد است. همچنین، اصول اساسی درک مفاهیم جغرافیایی شامل مفاهیم همسایگی، تعامل فضایی، رقابت برای فضا، قلمرو، مهاجرت و مفاهیم فضایی نیز از دیگر موارد می باشند. کارتوگرافی یا نقشه نگاری و یا شیوه های مختلف تصویر سازی عوارض و پدیده ها و رفتارهای بشری از جمله دیگر مفاهیم بنیادی است، چرا که این موارد بخش مهمی از محتوا را تشکیل می دهند. برخی مفاهیم اساسی سامانه ی اطلاعات جغرافیایی چون Raster، Vector، لایه، هم پوشانی، نقطه، خط، چند ضلعی و همچنین دنیای داده های زمین فضایی و زیر ساخت ها، از دیگر مواردی هستند که فراگیری آنها الزامی می باشد.

 

رهنمود دوستانه

 • اگر در جایگاه یک مدیر هستید بهتر است دید مناسبی در خصوص سامانه های اطلاعات جغرافیایی و کاربرد آن در سازمانتان داشته باشید.
 • اگر در جایگاه یک کارشناس هستید بهتر است از جزئیات فنی سامانه اطلاعات جغرافیایی، اطلاع داشته باشید.
 • سازمان هایی که مدیران و کارشناسان آنها از جزئیات سامانه اطلاعات جغرافیایی، به خوبی مطلع هستند، می توانند نقش بهتری در هدایت پیمانکار GIS که مجری پروژه GISسازمانشان است، داشته باشند.
 • اگر یک دانشجو در رشته نقشه برداری و یا GIS هستید، بهتر است اقدام به افزایش مهارت خود در زمینه مشاوره GIS و پیاده سازی سامانه های اطلاعات جغرافیایی نمایید تا در آینده بازار کار بهتری پیش روی شما باشد.
 • اگر برنامه نویس هستید، می توانید با فراگیری دانش پیاده سازی GIS بصورت Desktop، مبتنی بر وب (Web GIS) و موبایل (Mobile GIS)، سامانه های تولیدی خود را مجهز به مزایای GIS نمایید.
 • به عنوان یک شهروند می توانید دانش جغرافیا را فراگیرید و قدرت اطلاعات جغرافیایی را از نزدیک لمس کرده و از مزایای آن در زندگی روزمره خود بهره ببرید.

منبع: gisplus.ir

 
 
تنوع زبان‌های برنامه‌نویسی باعث شده که علاقه‌مندان به یادگیری هنگام انتخاب زبان موردنظرشان با مشکلاتی مواجه شوند؛ به‌قول‌معروف تا بیایند بررسی کنند که کدام زبان برنامه‌نویسی مناسب‌شان است، زمان زیادی را از دست داده‌اند. با مدتی جست‌وجو و مطالعه درباره‌ی زبا‌ن‌های برنامه‌نویسی متوجه خواهید شد که تعداد زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب آن‌قدرها هم زیاد نیست؛ با علم به این موضوع که دقیقا می‌خواهید بعد از یادگیری برنامه‌نویسی چه‌کار کنید، می‌توانید یک زبان برنامه‌نویسی مناسب را انتخاب کنید. در این مقاله با ۹ زبان برنامه‌نویسی محبوب که هنوز هم به‌شدت ارزش یادگرفتن دارند آشنا می‌شوید. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.
 
‌‌‌             ‌
 
جاوا اسکریپت
 
بسیاری از کاربران «جاوا اسکریپت» (JavaScript) و جاوا را با هم اشتباه می‌گیرند. جاوا اسکریپت یک زبان کاملا مستقل و جدا از جاوا است. وجود نام جاوا در ابتدای جاوا اسکریپت تنها یک شباهت اسمی است. جاوا اسکریپت در درجه‌ی اول یک زبان اسکریپتی سمت کاربر برای وب است که از آن برای توسعه‌ی رابط کاربری استفاده می‌شود. برنامه‌های وب در زبان‌های سمت کاربر روی کامپیوتر کاربر اجرا و  از منابع سیستمی مثل رم و CPU کاربر استفاده می‌کنند.
 
 
 
 
 
تا مدتی پیش از جاوا اسکریپت تنها در وب‌سایت‌ها برای انجام برخی رویداد‌های سمت کاربر (رویدادهایی که در مرورگر وب اجرا می‌شوند) استفاده می‌شد. بعد از مدتی پای فریم‌وُرک‌ها در جاوا اسکریپت باز شد و کارها با سادگی و سرعت هرچه‌تمام‌تر انجام پذیرفت. درواقع قبل از ورود فریم‌ورک‌ها در جاوا اسکریپت، ساخت وب اپلیکیشن‌ها هیچ‌گاه‌ به این سادگی نبود. ساخت وب اپلیکیشن‌ها به‌وسیله‌ی کتابخانه‌هایی مانند jQuery ،AngularJS ،Ember.js ،React و غیره انجام می‌شود.
 
علاوه‌بر وب اپلیکیشن‌های تحت مرورگر، از جاوا اسکریپت می‌توان برای ساخت اپلیکیشن‌های تحت سرور استفاده کرد. این‌ها اپلیکیشن‌هایی هستند که می‌توانند برای انجام برخی فعالیت‌ها مانند ذخیره‌ی اطلاعات در پایگاه داده به سرور متصل شوند. برای این منظور پلتفرمی تحت عنوان Node.js ارایه شده که با وجود عمر بسیار کم، جامعه‌ی بسیار فعالی دارد. پیشرفت تلفن‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های آن‌ها بر کسی پوشیده نیست. جاوا اسکریپت هم برای عقب‌نماندن از این دنیا با ارایه‌‌ی فریم‌ورکی با نام PhoneGap به توسعه‌‌دهندگان این امکان را داده که برای سیستم‌‌های عامل‌ مختلف نرم‌افزارهای هیبریدی تولید کنند. تنها کافی است که با جاوا اسکریپت، HTML و CSS آشنا باشید تا بتوانید نرم‌افزار هیبریدی خود را برای هر سیستم‌ عاملی تولید کنید. از طرفی شرکت فیسبوک هم فروردین ۱۳۹۴ فریم‌ورکی را با نام  React Native ارایه کرد که به کمک آن می‌توان با جاوا اسکریپت اقدام به تولید نرم‌افزارهای Native روی این پلتفرم کرد.
 
روبی
 
سازندگان زبان برنامه‌نویسی «روبی» (Ruby) آن را این‌گونه توصیف کرده‌اند: «زبانی که به کمک آن برنامه‌نویسان با لذت و اشتیاق اقدام به تولید نرم‌ا‌فزار کنند.» یا «زبان برنامه‌نویسی‌ای که روی نیازهای انسان تاکید دارد نه روی نیاز‌های ماشین.»
 
 
 
 
 
روبی از طریق فریم‌ورک قدرتمند «روبی آن ریلز» (Ruby on Rails) که برای ساخت برنامه‌های تحت وب بهینه شده، محبوبیت خاصی را به‌دست آورده است. روبی به‌خوبی می‌تواند شما را در انجام پروژه‌های بزرگ همراهی کند. این زبان حاصل مطالعه‌ی خالق آن روی زبان‌های SmallTalk ،Ada ،Perl ،Eiffel و Lisp است.
 
پایتون
 
«پایتون» (Python) جزو محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی دانشگاه‌های ایالات متحده امریکا است. توسعه‌دهندگان از پایتون برای ساخت اپلیکیشن‌های دسکتاپ و موبایل استفاده می‌کنند. همچنین پایتون گزینه‌ی بسیار مناسبی برای انجام فعالیت‌های داده کاوی (Data Mining) است.
 
 
 
 
پایتون محبوبیت بالایی در جوامع علمی و دانشگاهی برای فعالیت در حوزه‌های تحلیل داده و بیوانفورماتیک دارد. از پایتون برای برنامه‌نویسی در ویندوز، مک و لینوکس می‌توان استفاده کرد. گوگل، دراپ باکس، پینترست، اینستاگرام، ردیت، بیت تورنت و Civilization IV  شرکت‌هایی هستند که از پایتون در بسیاری از پروژه‌هایشان بهره می‌برند.
 
پی‌اچ‌پی
 
«پی‌اچ‌پی» (PHP) یک زبان اسکریپتی سمت سرور و متن‌باز (Open Source) است. بسیاری از وب‌سایت‌هایی که روزانه از آن‌ها بازدید می‌کنید، به‌وسیله‌ی PHP ساخته شده‌اند. فیسبوک، یاهو، ویکی‌پدیا، تامبلر، وردپرس و بسیاری دیگر از سایت‌ها مواردی هستند که از PHP قدرت گرفته‌اند.
 
 
 
 
 
PHP قواعد دستوری سختی ندارد که این موضوع باعث می‌شود به‌راحتی بتوانید آن را یاد بگیرید. جالب است به این نکته اشاره کنیم که شما از همان اولین روزهای یادگیری PHP می‌توانید پروژه‌های خوبی تولید کنید که باعث بالا رفتن روحیه‌تان برای ادامه‌ی کار می‌شود.
 
جاوا
 
«جاوا» (JAVA) زبانی چندسکویی (Cross-Platform) و مستقل از سیستم‌ عامل است که ویژگی‌هایی مانند امنیت و قابلیت استفاده در پلتفرم‌های مختلف را برای توسعه‌دهندگانش به ارمغان می‌آورد. از جاوا برای ساخت اپلیکیشن‌های اندروید، برنامه‌های دسکتاپی و بازی‌ها می‌توان استفاده کرد.
 
 
 
 
 
جاوا زبانی کلاسیک و ریشه‌دار است که به‌خوبی از پس انجام پروژه‌های نرم‌افزاری بزرگ (Enterprise) برمی‌آید. علاوه‌براین «هدوپ» (Hadoop) یک فریم‌‌ورک تحت جاوا برای انجام پردازش روی داده‌های بزرگ (Big Data) است که در وب‌سرویس‌های یاهو، فیسبوک و آمازون مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین چه بخواهید برای تلفن همراهتان اپلیکیشن بسازید و چه بخواهید روی الگوریتم‌های پیچیده کار کنید، جاوا یک همراه خوب برای شما خواهد بود.
 
 C و ++C
 
از زبان برنامه‌نویسی C معمولا برای ساخت برنامه‌های سیستمی استفاده می‌شود. زبان برنامه‌نویسی C  یک زبان قابل آمیخته شدن با سایر زبان‌ها در سیستم عامل است. ++C یک زبان قدرت‌‌گرفته از C است. از ++C در ساخت موتورهای بازی‌سازی، نرم‌افزارهای دسکتاپی، اپلیکیشن‌‌های موبایل و حتی نرم‌افزاری تحت وب می‌توان استفاده کرد. ++C بسیار سریع و قدرتمند است؛ طوری‌که فیسبوک از آن برای انجام پردازش‌های سنگین استفاده می‌کند.
 
 
 
 
 
اگر شما درک خوبی از زبان C داشته باشید در یادگیری سایر زبان‌های برنامه‌نویسی مشکلی نخواهید داشت. ازآنجاکه هنگام برنامه‌نویسی به زبان ++C / C برای انجام یک فعالیت ساده نیاز است که مقدار کد زیادی نوشته شود، بسیاری از برنامه‌نویسان مبتدی روحیه‌شان را در ابتدای کار از دست می‌دهند. فراموش نکنید که یادگیری C‌ یا ++C درک خوبی از منطق برنامه‌نویسی به شما می‌دهد. بنابراین اگر در ابتدای کار هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای داشتن درک خوب از برنامه‌نویسی مدتی روی یادگیری ++C / C وقت بگذارید ولی انتظار ساخت نرم‌افزارهای حرفه‌ای را نداشته باشید.
 
آبجکتیو-سی / سوییفت
 
درواقع «آبجکتیو-سی» (Objective-C) یک لایه‌ی ساخته‌شده روی زبان C است که به کمک آن می‌توان برای محصولات شرکت اپل اپلیکیشن ساخت. «سوییفت» (Swift) یک زبان برنامه‌نویسی ارایه‌شده به‌وسیله‌ی شرکت اپل است که سازگاری خوبی با Objective-C دارد. به مانند زبان پایتون، هدف سوییفت یادگیری آسان است؛ طوری‌که تازه‌کارها هم بتوانند به‌سادگی از آن بهره ببرند.
 
 
 
 
شرکت اپل سوییفت را ارایه کرد تا به کمک آن‌ بتوان با حداقل کد نوشته‌شده، برنامه‌هایی با سرعت و امنیت بالا تولید کرد. اگر می‌خواهید برای آیپد و آیفون‌تان اپلیکیشنی حرفه‌ای تولید کنید می‌توانید از Objective-C یا سوییفت استفاده کنید. البته پیشنهاد ما به کسانی که تازه می‌خواهند شروع به یادگیری کنند، سوییفت است.
 
سی شارپ
 
«سی شارپ» (#C) محصولی از شرکت مایکروسافت و بر پایه‌ی فریم‌ورک «دات نت» (.net) است. از #C برای برنامه‌نویسی تحت وب (به‌وسیله‌ی ASP)، ساخت بازی‌های کامپیوتری و ساخت نرم‌افزارهای دسکتاپی می‌توان استفاده کرد.
 
 
 
 
 
اگرچه در گذشته #C یک زبان چندسکویی نبوده ولی هم‌اکنون به کمک پروژه‌ای تحت عنوان Mono که به‌وسیله‌ی شرکت «زامارین» (Xamarin) ارایه شده، می‌توان از #C برای برنامه‌نویسی اندروید و iOS هم استفاده کرد.
 
اس‌‌ کیو‌‌ ال
 
اگرچه از «اس‌کیو‌ال» (SQL) در ایران زیاد به عنوان یک زبان برنامه‌‌نویسی یاد نمی‌شود و صرفا مهارتی الزامی در کنار سایر مهارت‌ها به شمار می‌رود. ولی با رشد اهمیت موضوعاتی مانند بزرگ‌ داده‌ها (Big Data) ترجیح‌مان بر این بود که SQL هم در این لیست قرار گیرد.
 
 
 
 
از SQL برای کار روی پایگاه‌های داده در محیط‌‌‌های مختلف می‌توان استفاده کرد.  تقریبا در هر زمینه‌ی برنامه‌‌نویسی که بخواهید کار کنید، برای ذخیره‌‌سازی اطلاعات‌تان در پایگاه داده به SQL نیاز خواهید داشت. یادگیری SQL بسیار سریع و لذت‌بخش است. با یادگیری این زبان و حرفه‌ای شدن در آن می‌توانید به عنوان یک مدیر پایگاه داده کار کنید.
 
       ‌‌‌‌
 
با اطلاعاتی که در اختیارتان قرار دادیم باید بتوانید که یک زبان برنامه‌‌نویسی را برای یادگیری انتخاب کنید. شاید هم با خواندن این مقاله همچنان سوالاتی در ذهن‌تان در مورد انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی وجود داشته باشد. سوالاتی درباره‌ی فرصت‌های شغلی هر کدام از زبان‌ها یا حتی جامعه‌ی پشتیبانی‌کننده و آینده‌ی هر کدام از آن‌ها. طی روزهای آینده با دیجی‌کالا مگ همراه باشید. ما به شما در انتخاب زبان برنامه‌نویسی مناسب کمک خواهیم کرد.
 
شما  چه زبان برنامه‌نویسی دیگری را برای یادگیری پیشنهاد می‌کنید؟ تجربیات‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید.
 
منبع:دیجی کالامگ

در دنیای فناوری با پیشرفت سریع و شگفت انگیزی که در این بخش مشاهده می شود، استاندارد مهمترین عامل برای حفظ کیفیت، افزایش اعتماد سرویس گیرندگان، یکسوسازی حرکات موازی دانشگاه ها و سایر منابع تولید علم می باشد. اگرچه وجود استاندارد در برخی از زمینه ها محدودیت هایی را برای تولید کنندگان و توسعه دهندگان به وجود می آورد، ولی اگر در ایجاد و بروز آوری هر استاندارد ملاحظات لازم و ضروری رعایت شده باشد، سبب افزایش سرعت و پیشرفت می گردد. با پیشرفت سریعی که در آموزش الکترونیکی تحت وب دیده می شود، وجود استانداردهایی مناسب، ضروری به نظر می رسد.

 

 

 

استاندارد اسکورم (SCORM)چیست ؟

 

 

هدف اصلی این استاندارد ارائه آموزش های مناسب برای دانشجویان به صورت یکپارچه و قابل استفاده مجدد است. البته استاندارد اسکورم SCORM از سر واژه های Shareable Content Object Reference Model گرفته شده است.
 در واقع این سیستم یه مدل منبع یا Reference Model رو تشکیل می دهد که با استفاده از اون می توان یک سری محتوای قابل اشتراک گذاری رو ایجاد کرد. در یک مثال ساده می توان به یک کلاس درس اشاره کرد که یک معلم انگلیسی زبان دارد، چند دانش آموز فارسی زبان، چند دانش آموز عرب زبان، چند دانش آموز فرانسوی زبان و … اگر در این کلاس استاد بخواهد به زبان هر یک از این افراد صحبت کند امکانش به صفر می رسد پس لازم هست یک مدل منبع برای اجرای اینگونه کلاس ها ایجاد بشود و یک سری محتوا ایجاد شود که قابلیت اشتراک گذاری بین سیستم های آموزشی و کلاس های درس دیگر را داشته باشد و مناسب کلیه کلاس ها باشد.
 این سیستم را اگر بخواهیم بسط و گسترش دهیم و به صورت آنلاین و مجازی در نظر بگیریم به استانداردی شبیه به اسکورم خواهیم رسید. این استاندارد یکی از کامل ترین و قوی ترین استانداردها در زمینه آموزش مجازی است.
 در واقع در حال حاضر اکثر سیستم های آموزش مجازی LMS یا Learning Management System ها از این استاندارد برخوردار هستند. با وجود این استاندارد در LMS ها اگر محتوایی که اساتید تولید می کنند هم بر همین پایه ایجاد شده باشد می تواند به راحتی بر روی LMS ها نصب و راه اندازی گردد.
 یکی از LMS های مطرح و Open Source که در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان از جمله ایران در حال استفاده است از این استاندارد یعنی اسکورم SCORM به طور کامل پشتیبانی می کند.
 این استاندارد در واقع یک روش و یک منبع کامل برای ایجاد دروس و محتوای آموزشی، اشتراک گذاری، برگزاری آزمون و اعلام و بررسی نتایج و در نهایت گرفتن مدرک را شامل می گردد. در واقع این استاندارد می تواند رابط کاربری دانش آموزان یا دانشجویان، اساتید، سیستم های آموزشی آنلاین و … را شامل شود.
 استفاده از این استاندارد امروزه در اکثر نرم افزارهای تولید محتوا مانند Adobe Flash Professional و Adobe Captivate و … نیز مرسوم شده است و اکثر نرم افزارهای تولید محتوا این استاندارد را به صورت کامل پشتیبانی می کنند.

نمودار گرافیکی زیر قبل و بعد استفاده از استاندارد اسکورم را نشان می دهد

 

همینطور که می بینید بااستفاده ازاین استاندارد در زمان بسیار صرفه جویی میشود وعلاوه بر آن بازدهی نیز بالا میرود

با ارائه ی نسخه جدید تلگرام قابلیت ریپورت اسپم به آن اضافه شد، تا افرادی که به Pv کسی می روند و مزاحمت ایجاد می کنند با زدن گزینه ی report spam شخص مورد نظر را مسدود (block)می کنند.

 

 

 

 

در نرم افزار تگرام وقتی برای فردی که شماره اش در گوشی شما ذخیره نیست، پیام می دهید پیام برای او ارسال نمی شود و شما با اخطار Sorry, you can only send messages to mutual contacts at the moment مواجه می شوید که می گوید (متاسفیم،شما در حال حاضر فقط میتوانید پیام‌ها را به مخاطبین متقابل ارسال کنید) که از نظر تلگرام «نا‌شناس» یعنی شخص شماره تلفن همراه شما را در گوشی خود ذخیره ندارد.

 

 

شما در حالت عادی می توانید به این افراد هم پیام بفرستید. هنگامی که شما اینکار را انجام می‌دهید پیام شما به همراه دو گزینهٔ Add Contact و Report Spam و یا در نسخه‌های تلگرام دسکتاپ یا‌‌ همان نسخه PC با گزینه‌های Report Spam و Hide به طرف مقابل نمایش داده می‌شود. مخاطب می‌تواند تصمیم بگیرد که در آن لحظه پیام شما را اسپم (Spam) گزارش کند یا نه.

 

اگر نمی توانید به کسی پیام بفرستید و متن پیام شما در کنارش علامت قرمز تعجب ایجاده شده، شما بعنوان اسپم شناخته شده اید که متن تلگرام به صورت زیر است:

 

 

 

نمی توانید به افراد ناشناس پیام ارسال کنید

 

هنگامی که کاربران دریافت پیام های ناخواسته از یک حساب تلگرام را گزارش می کنند، ما یک محدودیت {برروی آن حساب} اعمال می کنیم: حساب گزارش شده فقط می تواند پیام های خود را به افرادی که شماره آن ها را به عنوان مخاطب {در گوشی} ذخیره کرده است ارسال کند.

 

این بدان معناست که اگر شما بصورت تصادفی به افرادی که آنها را نمی شناسید پیام های مزاحم ارسال کنید {پیامی که از نظر اون افراد مزاحم و اسپم باشد}، ممکن است در آینده این قابلیت {قابلیت ارسال پیام به افراد ناشناس} را از دست بدهید.

 

اگر فکر می کنید که این محدودیت به اشتباه بروی حساب شما اعمال شده است، لطفاً یک پیام برای ما به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنید. فراموش نکنید که حتماً کلمه SPAM را در قسمت موضوع ایمیل قید کنید. لطفاً شماره تلفنی که از آن در تلگرام استفاده می کنید را با فرمت بین المللی {یعنی بجای صفر اول شماره کد ایران +۹۸ را جایگزین کنید} در متن پیام قید کنید.

 

راهکار نوتیف برای حل مشکل ارسال نشدن پیام

 

متن ایمیل پیشنهادی برای ارسال به تلگرام برای حل مشکل ارسال نشدن پیام می تواند بصورت زیر باشد:

Hi .My Account Wrongly Limited for Sending Message to people who i have not they phone number in my contacts. i’m sure that i don’t send spam and annoying messages to no body.please remove my account limitation.

My Phone number: +98**********

My Telegram ID: @******

 

این عمل ممکن است تا 1 هفته طول بکشد و شاید هم بیشتر. اما در آخر نتیجه برای شما ایمیل خواهد شد.

 

و اما یک ترفند جالب...

 

 

با استفاده از این ترفند می توانید کمتر از 24 ساعت حساب کاربری خود را از حالت مسدود خارج کنید

 

1- شما باید یک حساب کاربری با شماره تلفن فرد دیگر (دوست خود) ایجاد کنید

2- نام تلگرام خود را با نام دوست خود جابه جا کنید به عنوان مثال اگر شما X هستید و دوستتان Y باشد ؛ بعد از تعویض کردن اسم ها ، شما Y می شوید و دوستتان X.

3- مرحله بعدی تعویض عکسهای پروفایل است. بدین صورت که شما عکس پروفایل خود را به دوستتان می دهید و دوستتان هم عکس پروفایل خود را برای شما ارسال می کنید و پس از آن اقدام به تعویض آن می کنید.

4- بعد از عوض کردن عکس ها شما باید آیدی های خود را نیز تعویض کنید.

برای مثال نام آی دی من Navid@ است و آی دی دوست شما mehdi@

پس از جابجا کردن آدرس ها یا همان آی دی؛ در مرحله آخر شما باید وارد یک گروه شوید و هر 5 دقیقه دو خط متن بگذارید(هر کدام دو بار).

 

پس از ارسال متن خود در گروه تا 24 ساعت آینده یعنی یک روز کامل نباید هیچ پیامی ارسال کنید.

 

تبریک: اکانت شما از ریپورت خارج شد و شما می توانید اسم ، عکس و آدرس خود را مجددا به حالت خود باز گردانید.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان