مقدمه

امروزه فناوری اطلاعات برای مشکلات حمل و نقل امری ضروری است، زیرا تقویت و بازسازی بخش حمل و نقل بویژه تاکسیها با استفاده از روش های نو و هوشمند رشد و توسعه همه جانبه کشور را بدنبال دارد. آلودگی های زیست محیطی ، ایمنی، اتلاف زمان و انرژی و معضلات ترافیکی از جمله مشکلاتی است که میتوان با بکارگیری و استفاده از فناوری اطلاعات و سیستم های حمل و نقل هوشمند بهبود بخشید. با توجه به این که روش های سنتی و معمول حمل و نقل در کشور کارایی و اثر بخشی لازم را ندارد، لذا برای رسیدن به هدف اصلی توسعه پایدار که همان رشد و توسعه بخش حمل و نقل و اقتصاد کشور است می توان از سیستم های حمل و نقل هوشمند مانند تجهیز تاکسیها به دستگاه های پیشرفته از جمله تاکسیمتر استفاده کرد.

 

 

اهداف کلی این سامانه
این سامانه به منظور ایجاد بستری آنلاین برای مرخصی تاکسی ها طراحی و پیاده سازی شده است .سهولت در دریافت مرخصی و همچنین مدیریت درخواست  مرخصی ها از جمله اهداف کلیدی این سامانه به شمار می آید.

معرفی سامانه

این سامانه برای سهولت در کار رانندگان تاکسی طراحی شده است. با استفاده از این سامانه رانندگان می توانند با استفاده از اینترنت در منزل یا با مراجعه به دفاتر پیشخوان و کافی نت ها برای گرفتن فرم مرخصی به جای مراجعه حضوری به سازمان های تاکسیرانی برای گرفتن فرم مرخصی اقدام کنند.

 

امکانات و ویژگی های سامانه

  • امکان درخواست و اخذ مرخصی تا سقف مجاز بصورت خودکار از سیستم
  • نمایش و چاپ برگه مرخصی به صورت خودکار
  • امکان ارسال پیام یا درخواست به مدیریت
  • ثبت ، جستجو ، ویرایش و حذف رانندگان
  • گزارش گیری مرخصی های اخذ شده  بر اساس یک تاکسی خاص
  • گزارش گیری کلیه مرخصی های اخذ شده به تفکیک تاکسی ها
  • امکان مشاهده پیام های دریافتی از مالکان و ارسال پاسخ
  • کمک به کم شدن ترافیک
  • مصرف سوخت کمتر
  • عدم نیاز به نیروی انسانی برای ثبت مرخصی ها


روند کاری سامانه
در بخش مدیریت، مشخصات کامل تاکسی ها و مالکین ثبت و سقف ساعات مرخصی ماهانه و یا سالیانه مشخص می گردد . هر یک از مالکین تاکسی می توانند با وارد نمودن کد کاربری و گذرواژه وارد بخش کاربری اختصاصی خود شوند . در این قسمت مالک میتواند درخواست مرخصی نماید این درخواست می تواند ساعتی یا روزانه باشد . در صورتی که درخواست مالک (با توجه به محدودیت های اعمال شده توسط مدیریت) پذیرفته شود ، برگه مرخصی نمایش داده می شود و مالک می تواند نسبت به پرینت آن اقدام نماید.
از دیگر قابلیت های سامانه امکان ارسال پیام به بخش مدیریت است و مالک میتواند در صورت درخواست مرخصی بیش از سقف تعیین شده به مدیریت پیام ارسال نماید. در بخش مدیریت میتوان از قسمت  گزارش گیری ، مرخصی های اخذ شده یک تاکسی خاص یا تمام تاکسی ها را به تفکیک مشاهده نمود. همچنین پیام ها و درخواست های ارسالی توسط مالکین را مشاهده کرد.

شناسنامه سامانه

زبان برنامه نویسی: php

نوع دیتابیس : mysql

قابلیت ریسپانسیو : دارد

پلتفرم سیستم :تحت وب

بیان یک تجربه کاری موفق

این سامانه برای اولین بار در کشور در خراسان جنوبی در سازمان تاکسیرانی مورد استفاده قرار گرفت و با استقبال رانندگان تاکسی رو به رو شد. هم اکنون این سامانه در اکثر سازمان های تاکسیرانی کشور مورد استفاده قرار گرفته است.


جهت سفارش نرم افزار اینجا کلیک کنید.


 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند